Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

İNSAN BÜYÜK BİR OKULA NİÇİN GİDER?

İnsan büyük bir okula bilginin ötesinde bir şeyler almak için, bazı sanatları ve alışkanlıkları öğrenmek için gider; özen gösterme alışkanlığı için, kendini anlatma sanatı için, bir anda yeni bir entelektüel konuma geçebilme sanatı için, başkasının ne düşündüğünü hemen anlayabilme sanatı için, görüşlerinizin onaylanmamasına ve reddedilmesine katlanabilme alışkanlığı için, medeni bir şekilde olumlu ya da olumsuz görüş bildirebilme sanatı için, en küçük ayrıntılara dikkat edebilme alışkanlığı için, zevklerini geliştirmek için, ayırt edebilmek için, manen zenginleşmek için, zihinsel devrim ve cesaret için ve tabi ki zihinsel sağlamlık için gider…

Hepsinden önemlisi insan büyük bir okula kendisini tanımak için gider.

Siz anne babaların ve biz öğretmenlerin amacı çocuklarımızın mutlu olmaları değil mi? Kızgınlıklarımız, kurallarımız, geç saatlere kadar çalışmalarımız, daha büyük evlere sahip olmak istememiz, bugün bu yazıyı okuma ihtiyacımız, nasihatlerimiz, koruma ve kollama güdülerimiz, gereksiz müdahalelerimiz, yemekte kaç köfte yemesi gerektiğini hatırlatmamız. Niçin? Evlatlarımız için; Kendi kendine yetmesi için, maddi ve manevi değerlerle bezenmiş, iyi bir üniversiteyi kazanan, güzel bir iş ve eş sahibi olan, düşünen, yaşayan, yazan, okuyan, dua eden, hakkını arayan birisi olması için. Yarının tarihinde yüzyıllar önce oluşan yaşam mirasını kaybeden kuşaklardan olmaması için. Mutlu olması için.

 Daha doğrusu mutlu olmadan öte neşeli olması için. Mutlu eden mutlu olur felsefesi için. Mutluluk mum ışığına neşe ise güneş ışığına benzermiş. Beklentilerimiz onların gözümüzün ve gönlümüzün ışığı olmaları değil mi? Birlikte olmamızın sebeplerinden bir tanesi de bu değil mi?

Yaratandan dileğimiz güneş ışığı gibi olmaları insanlığa, sizlere ve bizlere. Neşe saçsınlar herkese, her yere…

Psikolojik Danışmanlık ve RehberlikNe mutlu size ve sevdiklerinize… Oğlunuz ya da kızınız ile ilgili konuştuğunuz her yerde ve herkesle neşenizle etrafınızı kuşatmaya ne dersiniz? Hakkında konuştuğunuz kişi kim biliyor musunuz? Sizin yansımanız, sizin bir parçanız, sizin kültürünüz, sizin umudunuz, sizin duacınız, sizin sebepleriniz. İster çalışkan olsun ister çalışmayan, ister güzel olsun ister se güzele yakın, ister düzenli olsun ister dağınık… Ne olursa olsun onun bir kalbi var ve duygu dolu. Hisli olduğunuzda gözleri buğulanıyor, yüzünüze bakamıyor, gözyaşları var. Yarın için plan yapıyor, yaşama sevinci var. Övüldüğünde yüzü kızarıyor, seveni var; yerildiğinde cevabı var, gençlik kanı var. Zayıflıkları var, zayıfları var, takdirleri var, tenkitleri var. Hacmi var kilosu var… Kalbi var kalbi.    

İşte bu sizin evladınız onunla ilgili olan her şeyde siz varsınız. Doğumundan bugüne kadar ona söylediğiniz her kelime onun kişiliğine koyduğunuz bir tuğla. Ona öğrettiğiniz her değer bir karakter yumağı,  her konuşmanız bir model, her oturmanız bir model, her eleştirmeniz bir model, her sevmeniz bir model. Kısacası öz sizsiniz. Ön teker arka teker misali…

 Seyahat etmeyenler yavaş ölürler. Okumayanlar, müzik dinlemeyenler, vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar, nimet kıymeti bilmeyenler yavaş yavaş ölürler. Alışkanlıklarına esir olanlar, her gün aynı yolları yürüyenler, ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler, elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler, bir yabancı ile konuşmayanlar yavaş yavaş ölürler; heyecanlardan kaçınanlar, tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı görmek istemekten kaçınanlar yavaş yavaş ölürler. İşte bedbaht olup yön değiştirmeyenler, rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar, hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar yavaş yavaş ölürler. Fark etmek ve farkında olmak lazım eldekilerin…

Fark edilen ve var olan tarih 2014. Yaşamınızda önemli karelerden birisini, çocuğunuzu içinde barındıran, her şeyi kendisine has bir eğitim bahçesi. Bu bahçenin en güzel güllerinden birisi olan çocuğunuz şu an yanımızda. Ufku aydınlık olsun.

Her anne babanın, büyük anne ve büyük babanın, öğretmenin, sosyal, örgütsel veya dini liderin, gerçekten de bir fark oluşturabilmesinin yöntemlerini görüyoruz. Bir seferde bir çocuk, bir aile, bir sınıf, bir işyeri, bir seferde bir semt.

 PDR Koordinatörlüğü

 

ÇALIŞMALARIMIZ

Öğrencilerimizin sağlıklı büyüyüp gelişmelerine destek olmak, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim sürecinde ortaya çıkabilecek sorunların büyümeden aşılmasını sağlamak gibi çalışmalar öğretmen ve velilerimizle işbirliği içinde gerçekleştirilir.

Öğrencilerimizi sosyal ve bilişsel yönleriyle tanıyor, eğitim süreçlerini destekliyoruz. Velilerimizle iletişimi ve işbirliğini, her aşamada benimseyerek okul, öğrenci ve aile arasında köprü kuruyoruz. Öğretmenlerimizle periyodik olarak öğrenci merkezli görüşmeler yaparak bireysel farklılıklarını gözetiyor ve kuşatıyoruz.

 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

“Velilerimiz ile gençlerimiz için yeni bir gelecek inşa ediyoruz. “ 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

“Her zaman her türlü konuda gençlerimizin yanı başındayız!

»

Yetenek - yönelim testleri ile akademik benlik envanteri uygulanır.

»

Öğrenci tanıma formu uygulanarak bireysel özellikler ve farklılıklar ortaya çıkarılır.

» Öğrenci ve aile seminerleri ile kişisel gelişime katkı sağlanır.
» Yıl boyunca randevulu öğrenci-öğretmen-veli görüşmeleri yapılır.
» Öğrencilere meslekler hakkında bilgiler verilerek ilgili bölümlerin tanıtımları yapılır.
» Öğrencilerin çalışma prensipleri yakından takip edilir.
» Öğrenciler SBS-YGS-LYS hazırlık çalışmalarına kanalize edilir, gerekli ortam ve altyapı oluşturulur.