NE ARAMIŞTINIZ ?

ÇEKMEKÖY KAMPÜSÜ

Yabancı Dil Eğitimi

“Dünya Standartlarında Aktif Yabancı Dil Eğitimi”

Tüm dünyanın ortak iletişim dili olan İngilizce, öğrencilerimize Avrupa standartlarında bir eğitim programıyla öğretilir. İngilizce eğitimimiz anaokulunda başlayıp liseden mezun olana kadar yoğun bir program uygulanarak tamamlanır. Yeterli yabancı dil birikimi için, yabancı öğretmenler (Native Speaker) eşliğinde yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi okulumuzun vazgeçilmezidir. Öğrencilerimizin iletişim araçlarını doğru ve etkin kullanabilen, çevresindekilere fikir ve düşüncelerini yabancı dilde rahatça ifade edebilen, eleştirel düşünmeye ve takım çalışmasına açık, sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenir. Bu hedef, zengin görsel ve işitsel araçlara sahip sınıflarda ve deneyimli eğitim kadrosuyla gerçekleştirilir. Çınar Koleji lise kademesinde verilen yabancı dil eğitimi ile öğrencilerimize tüm dünya ile iletişim kurma becerisi kazandırmak, onları yurtdışında ve yurtiçinde girecekleri üst düzey akademik sınavlara hazırlamak, okuma, anlama ve yazma becerilerinin yanında, İngilizceyi akıcı konuşmalarını sağlamak amaçlanır. Okulumuz, bu konudaki başarısını mezunlarının yaşamlarının tüm alanlarında yabancı dili etkin bir iletişim aracı olarak kullanma becerilerinin yanında her yıl her seviyede yapılan Trinity College London sınavları gibi uluslararası sınavların sonuçlarıyla kanıtlamıştır. Öğrenilen dili geliştirmenin en iyi yolunun, o dili yaşamak, farklı kültürleri, farklı insanları, farklı yaşam biçimlerini öğrenmekle mümkün olduğu fikrinden hareketle öğrencilerimizin, ulusal ve uluslararası proje, yarışma, yurtdışı dil okulları ve gezilerine katılımlarını desteklenir.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME

Lise kademesinde bir eğitim yılında, her dönem dört becerinin test edildiği iki adet sınav yapılır. Öğrencilerimizin sınav başarısının en üst düzeyde olması için, bu sınavlardan bir hafta önce Self-check sınavları yapılır. Böylelikle, öğrencilerimizin sınav kaygıları da giderilmiş olur. Bir şekilde sınavda istediği notu alamayan veya başarısız olan öğrencilerimiz olursa, son olarak telafi sınavına katılmaları sağlanır.

ÖDEVLENDİRME SİSTEMİ

Öğrencilerimizin hafta içinde işlenen dersleri tekrar etmeleri amacıyla çalışma kitaplarından (workbook) ödevler verilir. Öğrencilerimizin hafta boyunca öğrendiklerini pekiştirmeleri için düzenli olarak Cuma günleri çalışma kağıtları (worksheet) verilir. Öğrencilerimiz workbook ödevlerini ve worksheet çalışmalarını yaptıktan sonra mutlaka öğretmenleri tarafından kontrolleri sağlanır. Velilerimiz de bu ödevleri webportal sistemimiz aracılığı ile takip edebilir.

MUN - MODEL UNİTED NATIONS NEDİR?

MUN - Model United Nations, Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır. Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, MUN konferanslarında gerçek dünya meselelerini tartışır. MUN, üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilir. MUN Konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletlere gönderilir. Tipik bir Birleşmiş Milletler Konferansı şeklinde geçen MUN Konferanslarında öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu gibi birimlerde görev alırlar. MUN Konferanslarına katılan öğrenciler, kendi ülkeleri adına değil, başka bir ülke delegesi olarak konferanslara katılmak zorundadır. Böylece öğrenciler, dünya meselelerine başka ulusların bakış açısı ile bakabilmeyi öğrenir ve farklı ülkelerin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olurlar. Okulumuz öğrencileri de her yıl bu prestijli etkinliğe katılır ve okulumuzu en iyi şekilde temsil ederler. *Bu etkinliğe katılım İngilizce öğretmeni onayı ile isteğe bağlıdır.

YURTDIŞI DİL OKULLARI

 Öğrenilen dili geliştirmenin en iyi yolunun, o dili yaşamak, farklı kültürleri, farklı insanları, farklı yaşam biçimlerini öğrenmekle mümkün olduğunun bilincinde olan okulumuz her yıl yaz aylarında öğrencilerini yurtdışı dil okullarına gönderir. Amerika veya İngiltere’de en az 2 veya 3 haftalık olan bu eğitim programına, liseden her seviyede öğrenciler katılabilir. Bol bol pratik yapan ve 40-50 saatlik yabancı dil eğitimini tamamlayan öğrencilerimize sertifikaları verilir. Okulumuzda özellikle sömestr tatil döneminde, velilerimizin de katılabildiği “Yurtdışı Kış Kültür Gezileri” de düzenlenir.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Okulumuzda yıl boyunca öğrencilerimizin aktif şekilde katıldığı, zengin içerikli, keyifli ve bir o kadar da eğitici etkinler düzenlenir. MUN projesi, English Fun Day, Çınar Talks, Talent is You, Let’s Movie, Karaoke, vb. gibi etkinliklerle, öğrencilerimizin moral ve motivasyonları en üst düzeyde tutulup eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarmaları amaçlanır.