NE ARAMIŞTINIZ ?

BASIN ODASI

Eğitici Oyunlar Zirvesi Çınar Koleji’nde Gerçekleştirildi.

Öncü Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen “Eğitici Oyunlar Zirvesi” 17 Mayıs’ta Çınar Koleji Çekmeköy Kampüsü’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

17 Mayıs’ta Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Çekmeköy Çınar Koleji Kampüsü'nde gerçekleştirilen “Eğitici Oyunlar Atölyesi” adlı organizasyona Türkiye'nin farklı yerlerinden 250 eğitimci katıldı.

Akademisyen, eğitimci, öğretmen ve öğretmen adaylarının katılımcılar arasında yer aldığı etkinlikte Bolu'dan, Tekirdağ'dan, Manisa'dan ve çevre illerden gelen misafirler olduğu gibi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölüm öğrencileri de mevcuttu. Üniversite öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği program Türkiye'de ilk defa öğretmenler tarafından uygulama ağırlıklı olarak gerçekleştirildi.Eğitim ve oyun ilişkisi; tarihsel sürecinden kutu oyunlarına, din eğitiminde kullanımından açık alanlarda oynanabilecek oyunlara, drama sürecindeki etkisinden kazanımlara ulaşmadaki faydalarına kadar farklı açılardan ele alındı.

Programın ilk oturumunda “Oynuyorum, Öyleyse varım”, “Sanal Sınıf ile Her Yerde Eğitici Oyunlar”, “Kutu ve Kart Oyunları” adlı bildiriler sunulurken, ikinci bölümde ise “DKAB Dersi Ortaokul İbadet Alanıyla İlgili Eğitici Oyunlar”, “Eğlenceli Matematik”, “Kolektif Şiir Çalışması ve Kes Yapıştır Şiir Çalışması Örnekleriyle Edebiyat Dersinde Oyun” adlı bildirilerin sunumu yapıldı.

Programın devamında Çekmeköy Çınar Koleji sınıflarında Zekâ Oyunları, Yaratıcı Drama Dersi oyunları, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi oyun örnekleri, Bahçe Oyunları, Arapça Dersi’nde oyun örnekleri, Kelime Oyunları, Matematik Oyunları uygulamalarının olduğu atölye çalışmaları yapıldı. Gönüllü öğretmenlerin katılımcılarla gerçekleştirdiği atölye çalışmalarına olan yoğun ilgi gün sonu değerlendirme konuşmalarına da yansıdı. Atölye çalışmalarının ardından konuşmacılara ve katılımcılara sertifikaları dağıtılarak programa son verildi.

Çekmeköy Çınar Koleji Müdürü Murat Durmuş bu tür yenilikçi çalışmalara olan desteklerinin devam edeceğini ifade ederken, Öncü Eğitimciler Derneği Başkan yardımcısı Erdem Çakı ise gelecek yıl "Eğitici Oyunlar Atölyeleri"nin artarak ve çeşitlenerek devam edeceğinin müjdesini verdi.

"Öncü Eğitimciler Branş Zirveleri" çerçevesinde düzenlenen programlar "Uluslararası Öğretmen Zirvesi" ile devam ediyor.